Malá výstavná sieň

Miloš Alexander Bazovský
k 120. výročiu narodenia a 50. výročiu úmrtia autora
z cyklu „Pohľady do zbierok Oravskej galérie X.“

Termín výstavy:

15.11.2018 – 13.1.2019

Miesto:

Župný dom, Malá výstavná sieň

Kurátorka výstavy:

PhDr. Eva Ľuptáková

Termín vernisáže:

15. novembra 2018 o 16.30 hod.

Výstava, pripravená pri príležitosti 120. výročia narodenia a 50. výročia úmrtia Miloša Alexandra Bazovského (11. januára 1899 Turany nad Váhom – 15. decembra 1968 Trenčín) sa zamerala na zmapovanie jeho umeleckej tvorby, ktorá má v zbierkach Oravskej galérie početné zastúpenie – spolu 64 zbierkových predmetov. V zbierke sa nachádza mnoho skvelých príkladov Bazovského maliarskeho majstrovstva so signifikantným spojením úsporného, premysleného tvaru a sýtej, teplej farebnosti, ústiaceho do znakovej expresie (niektoré jeho ikonické diela sú prezentované v stálej expozícii Slovenského výtvarného umenia 20. storočia v Župnom dome v Dolnom Kubíne). Jeho dielo je v priereze zdokumentované v disciplínach maľby (olejomaľby, gvaše, tempery, akvarely) a kresby (ceruza, rudka, uhoľ, pastel, tuš) z hľadiska chronologického i žánrového.

V rokoch 1947-1949 dozrieva v Bazovskom veľký maliarsky záujem o Oravu, o „staré“ miesta v Leštinách, kde bol naposledy v 30. rokoch 20. storočia ešte so Zolom Palugyayom. V sypárni Zmeškalovskej kúrie si zriadil skromný ateliér. Často kreslí a maľuje tamojšie drevenice, kostolík, senníky a chodí maľovať aj do Malatinej, Osádky, Vyšného Kubína, Veličnej. Spomenuté obdobie je na výstave zachytené na fotografiách.

Po prvý krát bude mať verejnosť možnosť tiež vidieť vystavenú posmrtnú masku a odliatok pravej ruky M.A. Bazovského, ktorú vyhotovil akad. soch. Jozef Fizel (1932 Martin –1998 Trenčín).

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Fond na podporu umenia
Všetky práva vyhradené | © 2018 | Vyrobil: Oravská galéria