Malá výstavná sieň

ANTON DIVÁCKÝ
Čriepky hmoty (...a času...) v záblesku svetla

Termín výstavy:

7.9.– 19.11.2017

Miesto:

Župný dom, Malá výstavná sieň

Kurátor výstavy:

doc. akad. soch. Milan Lukáč

Termín vernisáže:

7. septembra 2017 o 16.30 hod.

Výstavu sprevádza vydanie novej básnickej zbierky Antona Diváckého "Uvolnený - Ticho a tma, svetlo a hluk", ktorú slávnostne uvedli na vernisáži riaditeľka Oravskej galérie Eva Ľuptáková a pán Horst Menzel (CH).

Anton Divácký sa narodil v roku 1971 v Martine. Navštevoval ZŠ Martina Kukučína v Dolnom Kubíne, v štúdiu pokračoval na gymnáziu P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a na ruskom gymnáziu pri Veľvyslanectve ZSSR vo Varšave. Vysokoškolské štúdiá absolvoval na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave – odbor zahraničný obchod.

Fotografii sa ako autodidakt venoval od detstva. Najskôr dokumentoval premeny vo svojom osobnom živote a blízkom okolí, neskôr demonštroval príbehy miest, kde žil a prebýval, zaznamenával ľudí, ktorých spoznal počas svojich dlhodobých pracovných pobytov v Škandinávii, Strednej Ázii, USA, Európe a samozrejme doma. Dnes autor žije a pracuje v Prahe, kde sa venuje vlastnej umeleckej tvorbe. Jeho prvá samostatná výstava sa konala v D+Gallery v Prahe v roku 2016.

Láska k jeho bývalej domovskej krajine, kde sa narodil, láska k Československu, dnes už neexistujúcom spoločnom štáte dvoch národov spojených neistým osudom dvoch malých krajín a určitý druh smútku po jeho rozdelení, vyústili do jeho prvej dvojjazyčnej knižnej fotografickej publikácie. Toto obrazové dielo, ktorým sa prepletajú úryvky veršov z jeho vlastných básní, vyšlo pod názvom „Príbehy miest, Praha – Bratislava“. Výstava fotografií Antona Diváckého s rovnakou tematikou sprostredkuje divákovi autorov pohľad na architektúru, urbanizmus a prostredie miest, ktoré dôverne pozná - jeho obľúbené zákutia Prahy a Bratislavy, ale aj Palerma, Agrigenta, romantického Cefalù alebo New Yorku. Záujemcom bude k dispozícii aj kniha „Príbehy miest, Praha - Bratislava“ a nová básnická zbierka Antona Diváckého "Uvolnený - Ticho a tma, svetlo a hluk"

Všetky práva vyhradené | © 2017 | Vyrobil: Oravská galéria