Malá výstavná sieň

Marco Gerbi
Všetko von

Termín výstavy:

21.6. – 2.9.2018

Miesto:

Župný dom, Malá výstavná sieň

Kurátor výstavy:

Milan Mazúr

Termín vernisáže:

21. júna 2018 o 16.30 hod.

Prvá výstava talianskeho výtvarníka Marca Gerbiho v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne predstavuje nové aj staršie diela, už vystavované na samostatných a kolektívnych výstavách v rôznych európskych mestách.

Marco Gerbi sa narodil vo Florencii (Taliansko) v roku 1966. Ako obdivovateľ klasických štúdií sa už koncom osemdesiatych rokov 20. storočia dostal do kontaktu s aktuálnym umeleckým dianím - talianskym aj medzinárodným. Jeho prvá autorská výstava, na ktorej predstavil výber diel realizovaných technikou založenou na použití tlačiarenského atramentu, sa uskutočnila v roku 1995. Vo Florencii spoznáva Roberta Malquoriho, prepojeného so skupinami Gruppo 70, Centro Tèchne a Bauhaus Situazioniste a zisťuje, že má veľa styčných bodov s dielom tohto umelca.

V roku 2000 opúšťa Taliansko a usádza sa na Slovensku, stretáva sa nielen so slovenským umením, ale i s významnými slovenskými umelcami a pokračuje vo svojej tvorbe. Následne uzatvára priateľstvo s Luciou Marcucci, predstaviteľkou vizuálnej poézie a členkou skupiny Gruppo 70, s básnikom Sarencom a s Carlom Pallim, významnou osobnosťou v oblasti vizuálnej poézie, Fluxusu a iných oficiálnych a alternatívnych hnutí a smerov.

VMarco Gerbi mal autorské výstavy v Zichyho paláci v Bratislave, v Talianskom kultúrnom inštitúte v Prahe, v Budapešti, Krakove, Stuttgarte a vo Viedni, v Kultúrnom centre Izabelin vo Varšave, na Medzinárodnom salóne kníh v Turku, v Banca Monte dei Paschi v Bruseli, naposledy v Hellerup v Kodani a v Mestskej knižnici v Sofii.

Jeho diela sa nachádzajú vo významných zbierkach v Taliansku ako v Nadácii Berardelli v Bresci, v Carlo Palli Collection v Prate, v Museo della Carale v Ivrei, v Nadácii Luciana Benettona v Trevise, v Belgicku v Banco Monte dei Paschi v Bruseli a na Slovensku vo VÚB Banke, v Považskej galérii umenia v Žiline a na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky.

Tvorba Marca Gerbiho je veľmi rôznorodá a sú v nej prítomné evidentné väzby s vizuálnou poéziou – typicky talianskou súčasnou experimentálnou poéziou, ktorá vďaka umelcom ako je Lamberto Pignotti a Eugenio Miccini a básnikom ako Adriano Spatola a Giulia Niccolai nahrádza “pragmatickú komunikáciu estetickou” (Ballerini), čím obnovuje iný než denotatívny a referenčný význam predmetov.

Zobrazené figúry sú vystavené umeleckej transformácii - z predmetov, ktoré sa spájajú s konzumizmom sa stávajú ikonické obrazy s estetickou funkciou a nútia diváka klásť si otázku o samotnom význame ich existencie. Niekedy sú obrazy skutočnými a osobitými otvorenými dielami, niekedy sú operetami s ironickým nápevom. Keď sa oslobodia od svojho predurčeného významu, je na divákovi, aby odhalil ich rôzne možnosti života, skrytý odkaz, nový obsah.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Fond na podporu umenia
Všetky práva vyhradené | © 2018 | Vyrobil: Oravská galéria