Veľká výstavná sieň

Hommage à Jozef Jankovič

Výber z ateliéru Vysokej školy výtvarných umení Socha a priestor prof. Jozefa Jankoviča 1990 - 2011

Termín:

12.4. – 17.6.2018

Miesto:

Oravská galéria Dolný Kubín, Župný dom, Veľká výstavná sieň

Kurátorka výstavy:

Mgr. Beata Jablonská, PhD.

Termín vernisáže:

štvrtok 12. apríla 2018 o 16.30 hod.

Hudobný program:

Husľové trio – Zuzana Vajduláková, Ela Fedorová a Barbora Mrišková / pedagóg Leonard Vajdulák, ZUŠ P. M. Bohúňa, Dolný Kubín

Pred rokom, keď sa konala spoločná výstava Jozefa Jankoviča a absolventov jeho sochárskeho ateliéru v Nitrianskej galérii nikto nemohol tušiť, že plánované pokračovanie sa uskutoční už bez neho. Jankovičovi študenti, mnohí z nich už neprehliadnuteľné umelkyne a umelci slovenskej výtvarnej scény sa rozhodli, že neodstúpia od pôvodných plánov. Len ich spoločné vystavovanie bude zastrešovať venovanie ich charizmatickému pedagógovi. Výstava predstavuje výber z ateliéru Socha a priestor prof. Jozefa Jankoviča 1990 – 2011.

Ateliér Socha a priestor bol jedným z prvých otvorených ateliérov na novo konštituovanej Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave po roku 1989. V tom čase spoločensko - politických premien, na rehabilitovanej Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sa zakladajú tri sochárske ateliéry – tromi, vtedy najvýraznejšími sochárskymi osobnosťami. Okrem Jozefa Jankoviča (1937- 2017) to boli Juraj Bartusz (1933) a Juraj Meliš (1942-2016), ktorí v synergickom iskrení ponúkli adeptom sochárskeho umenia byť nielen zručnými sochármi, ale aj niečo navyše – možnosť hľadať samých seba v prostredí hodnotného ľudského i profesijného sebapoznávania.

Profesor Jozef Jankovič viedol svoj ateliér vyše dvadsať rokov a prešlo ním vyše štyridsať absolventov. Pestoval slobodu a rozmanitosť, ale aj tvorivú disciplínu ako rehoľu sochárskej profesie. Jeho absolventi, aj keď dnes pracujú v rôznych, nielen sochárskych odboroch, nesú v sebe vedome, či podvedome príklad svojho pedagóga ako človeka s morálnym imperatívom. Ich tvorba, aj keď sa nedá pri takom počte absolventov zovšeobecňovať, je odpoveďou na stav fungovania sveta ako v jeho nenápadnej každodennosti, tak v momentoch zapísaných dejinami. Či už sú figuralistami, alebo inklinujúci k minimalistickému prejavu, či sú tými, ktorí veria príbehu, alebo skôr podstate ukrytej v materiáli, väčšina z nich nesie vieru v zmysel svojej práce ako prirodzenú súčasť svojich životov. Nenápadne a tak nejako samozrejme. A možno niekde tu, v tejto „samozrejmosti“ tvorby jeho študentov a dnes už svojbytných tvorcov je zhodnotený ľudský a pedagogický odkaz Jozefa Jankoviča.

Beata Jablonská

Vystavujúci autori:

JOZEF JANKOVIČ (1937 – 2017), ANDREJ CSILLAG (1975), KATARÍNA GALOVIĆ GÁSPÁR (1976), ROMAN HRČKA (1980), MARTIN KUBINA (1980), BOHUŠ KUBINSKÝ (1966), JOZEF KURINEC (1973), PETER MACHATA (1971), EVA MASARYKOVÁ (1968), MARTINA MATÚŠOVÁ - ZIMANOVÁ (1983), ŠTEFAN PAPČO (1983), IVAN PATÚC (1968), KARIN PATÚCOVÁ - LUNTEROVÁ (1971), ROBERT SZITTAY (1972), MARTIN ŠČEPKA (1980).

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Fond na podporu umenia
Všetky práva vyhradené | © 2018 | Vyrobil: Oravská galéria