Utečenci a vyhnanci
Trvanie výstavy: 29. 5. 2025 – 31. 8. 2025
Miesto: Oravská galéria v Dolnom Kubíne, Župný dom, Koridor
Kurátor: Mgr. Michal Čajka, PhD.
Nosnou témou výstavy, ktorá má názov Utečenci a vyhnanci, je fenomén utečenectva, straty domova, vonkajšími okolnosťami vynútenej nevyhnutnosti zmeniť miesto svojho života. Ide o tému, s ktorou sa spájajú smutné, neradostné až bolestné či tragické životné situácie. Tie môžu byť spôsobené vojnovými konfliktmi, politickými rozhodnutiami, nenávisťou a prenasledovaním, ťažkou ekonomickou situáciou, ale aj ekologickou katastrofou. Výstava je, okrem samotného fenoménu vo všeobecnom zmysle slova, venovaná aj konkrétnym ľuďom pochádzajúcim z Oravy, ktorí boli nútení v dôsledku zmien hraníc po prvej a druhej svetovej vojne opustiť svoje domovy. Boli vytrhnutí z prirodzeného prostredia a plní neistôt sa rozpŕchli na rôzne strany. Na cudzích miestach si hľadali nový spoločensko-kultúrny status, nové ekonomické a spoločenské uplatnenie a zároveň sa snažili udržať svoju identitu.
V rámci koncepcie výstavy sa prelínajú dve základné vizuálne stopy. Prvou je kolekcia diel známych slovenských výtvarníkov, ktorí vo svojom výtvarnom programe priamo reagovali na tému utečenectva. Skupiny utečencov zachytených v ťažkej životnej situácii sú zobrazené v štylizovanej, odosobnenej rovine, niektoré diela však zachytávajú konkrétne tváre a sú odrazom osobnej skúsenosti umelcov. Ich inšpiračným zdrojom boli najmä udalosti druhej svetovej vojny, ktorej 80. výročie ukončenia si tento rok pripomíname. Okrem uvedených námetov sme na výstavu zaradili aj diela, ktoré zobrazujú pre našu tému signifikantnú severovýchodnú Oravu, čím vytvárajú akúsi scénografiu pre predkladané udalosti. Zároveň prezentujeme niekoľko diel súčasných umelcov, ktorí pracujú s témou hranice vo všeobecnej rovine, resp. konceptuálne viacvýznamovo pracujú s motívom základnej potraviny Oravcov – zemiakmi. Symbolicky vyjadrujú jej ekonomicko-sociálne ukotvenie v tradičnej oravskej spoločnosti. Práve nedostatok potravín, slabá úroda, bola (a je) častým spúšťačom migračných vĺn.
Druhou rovinou sú reprodukované fotografie z rodinných archívov ľudí pochádzajúcich zo severovýchodnej Oravy, ktorí boli nútení opustiť svoj domov z politických, prípadne ekonomických dôvodov. Boli zozbierané vďaka viacročnému výskumu danej problematiky. Ide o konkrétne, aj keď anonymné tváre, nostalgické spomienky na bývalú domovinu a dokumentáciu nových životných podmienok a situácií. Spôsob ich prezentácie má evokovať rodinné albumy, miesto uchovávania rodinných pamätí a sprostredkovanie rodinnej identity, kontinuity či nostalgie po vzdialenej domovine.
Výstava Utečenci a vyhnanci si nekladie za cieľ taký zložitý fenomén, akým utečenectvo je, výpravnou formou interpretovať, analyzovať a vysvetliť. To ani nie je možné. Chce snáď len pripomenúť nášmu súčasnému svetu, že ide o jav oveľa bližší a nie taký cudzí, ako sa na prvý pohľad zdá. Sondou do dejín regiónu a pripomienkou jednej z menej známych skutočností jeho minulosti ho návštevníkom približuje až „k prahom ich domovov“. Oravská galéria v Dolnom Kubíne, ktorá slávi 60. výročie svojho vzniku, chce vo svojej výstavnej dramaturgii ponúkať svojim návštevníkom aj lokálne témy, čo je skvelá príležitosť poukazovať na ich globálnejší rozmer a súvislosti.
Vystavujúci autori:
Janko Alexy, Ctibor Belan, Rastislav Biarinec, Edmund Gwerk, Vincent Hložník, Ferdinand Hložník, Július Jakoby, Ignác Kolčák, Cyprián Majerník, Mária Medvecká, Svätopluk Mikyta, Ján Mudroch, Ján Šimo-Svrček a Ernest Špitz.
Diela zo zbierok:
Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi, Krajská galéria v Prešove, Kysucká galéria v Oščadnici, Liptovská galéria P. M. Bohúňa, Oravská galéria v Dolnom Kubíne, Považská galéria umenia v Žiline, Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici, Turčianska galéria v Martine a súkromná zbierka.