Edukačné - 1. poschodie

Běla Kolčáková, Za rozprávkou do galérie

výstava ilustrácií

Termín:

11.2. - 31.2.2019

Miesto:

Oravská galéria Dolný Kubín, Župný dom, Edukačné - 1. poschodie

Koncepcia výstavy:

Žofia Mäsiarová

Oravská galéria opäť pripravila z vlastných zbierok výstavu originálov ilustrácií autorky Běly Kolčákovej z kníh Gilgameš; Stolček, prestri sa; Lupienok a princezná Makovienka a O starenke z Ostrého vrchu.

Běla Kolčáková sa narodila v r. 1937 v Prahe. Po štúdiu na pražskej AVU v r. 1957 – 1963 (prof. V. Rada) prichádza za manželom Ignácom na Oravu. Počas dolnokubínskeho pobytu pedagogicky pôsobila aj na výtvarnom odbore v Ľudovej škole umenia. Od r. 1978 žije a tvorí v Bratislave, vystavuje doma i v zahraničí.

Popri maliarskej tvorbe sa venovala ilustrácii, koláži a kresbe. Rokmi 1988 – 2008 je datovaná tvorba a špecifická technika textilných obrazov – artprotisov Běly Kolčákovej. Jedným z dôležitých bodov jej tvorby bola knižná ilustrácia. Kniha Kristy Bendovej Bola raz jedna trieda bola prvou, ktorú ilustrovala. Kolážami dotvorila Rúfusove rozprávky; Stolček, prestri sa - od bratov Grimmovcov aj Zamarovského Gilgameša. Svojimi ilustráciami dotvorila množstvo knižiek, evidovaných je 27 titulov najmä pre vydavateľstvo Mladé letá, v súťaži o najkrajšiu knihu získala nejedno ocenenie. Ilustrácie detských kníh sú hravé a nežné, farebné, skutočné i snové príbehy, sú to zviditeľnené slová a krehká poézia rozprávky. Uplatňuje v nich poetické prvky, bohatstvo vlastných predstáv, fantázie i snov, symbolmi vyjadruje citovú hĺbku literárnej predlohy.

Na ilustrácie, rozprávky i etiku ich posolstva Běla Kolčáková spomína vo svojej monografii takto: “Aj teraz rada čítam rozprávky. Nielen pre ich fantáziu a bohatú obrazotvornosť, ale aj preto, že v nich dobro vždy poráža zlo. Pýcha býva potrestaná a klamstvo sa nevypláca. Pre moje deti som si rozprávky aj vymýšľala....“

Mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Neodmysliteľnou súčasťou knihy pre deti je ilustrácia. Vidieť ju zblízka sa určite oplatí, pretože je to zážitok.

Všetky práva vyhradené | © 2019 | Vyrobil: Oravská galéria