All of Us Together / My všichni dohromady - Vladimír Židlický

Trvanie výstavy: 11.1.2024 – 17.3.2024

Miesto: Oravská galéria v Dolnom Kubíne, Župný dom, Malá výstavná sieň

Kurátor výstavy: prof. Václav Macek, CSc.

Termín vernisáže: 11. januára 2024 o 16.30 hod.

Vladimír Židlický ponúka divákom unikátnu šancu nahliadnuť cez pootvorené okienko obrazu do sveta, ktorý sa vzpiera racionalite, ktorý rozum nemôže obsiahnuť. Utieka sa k pojmom ako krása, melódia či harmónia tvarov/ farieb/ motívov. Každá interpretácia je vždy nedostatočná, pretože jeho maximom je presvedčenie, že povedať vec priamo znamená potlačiť tri štvrtiny pôžitku alebo slovami Oscara Wildea „krása všetko odkrýva“.

Keď nedávno pripravil rozsiahlu výstavu pod názvom „Ako to vidím ja“, tak sme sa nedopátrali jasnej odpovede, vety, ktorá by všetko zhrnula. Nielen preto, že o kráse sa nedá hovoriť, krása sa prežíva, ale aj preto, že jeho dielo je utkané z protikladov, je aj o nádeji, ale aj o zúfalstve, tiež sa neviete rozhodnúť, či máte skôr hovoriť o maľbe alebo radšej o fotografii. Cítite tam ozvenu bolesti, ktorou sme v posledných rokoch museli prejsť, či už kvôli covidovej pandémii, alebo vojne na Ukrajine, ale keď od diela odchádzate, tak vo vás nezanechá „čiernu dieru“, ale vyvolá radosť z jeho poznania.

Aj preto je súčasne estétom aj človekom, ktorý sa angažuje, ktorý sa neuzatvára len do bezpečia umeleckej tvorby. Alebo slovami Rogera Scrutona, jeho diela umožnia uzrieť lásku uprostred ničenia a zmaru.

Vladimír Židlický vie, že umenie nie je jedinou cestou k osvieteniu, ale je možno cestou najdôležitejšou – pretože pred nás kladie obrazy ľudského života, nášho vlastného života a jeho významu. Jeho obrazy si vyžadujú diváka – spolutvorcu. Stretnutie na výstave v galérii nie je len o prijímaní, ale aj o dávaní. Každá jeho fotografia od nás akoby žiadala, aby sme sa jej poctivo odovzdali, aby sme odpovedali na jej túžbu po dialógu, aby sme vypočuli jej výzvu – „pozri sa poriadne, čo mi ty môžeš poskytnúť, nejde o to, čo ti ja dávam“. Tento ecovský princíp otvoreného diela aj u Židlického zbavuje svet ľudskej sebestrednosti.

Václav Macek

Vladimír Židlický (*26. júla 1945, Hodonín)

Vladimír Židlický študoval fotografiu na pražskej FAMU (1971 – 1975). Vystavuje od roku 1980 v prestížnych galériách a múzeách v Európe, Ázii či v USA. Jeho diela sú súčasťou zbierkových fondov Centre G. Pompidou, Paríž, Bibliothèque Nationale, Paríž, Maison Européenne de la Photographie, Paríž, Musée Nicéphore Niépce, Chalon-sur-Saône, Museum Ludwig, Kolín nad Rýnom, Photography Museum, Antverpy, Museum of Fine Arts, Houston, Museum of Modern Art, New York, Museum of Modern Art, San Francisco a mnohých ďalších.

Návrat hore